Iluzje interesowały człowieka od najdawniejszych czasów. Niektórzy nazywali je czarodziejskimi sztuczkami, inni – magią, lecz niektórzy wiedzieli, że to wszystko jest złudzeniem. Naukowcy uważają, że nawet prehistoryczni artyści tworzyli iluzoryczne malowidła skalne w jaskiniach na terenie dzisiejszej Francji i Niemiec.

Artyści, rzemieślnicy i cała dynastia

Część eksponatów z naszej wystawy stworzona została w czasach starożytnych. Historia jednego spośród odtworzonych przedmiotów prezentowanych przez muzeum sięga czasów dynastii Han, rządzącej w Chinach w latach 206 p.n.e. – 220 n.e. Jako przedmiot, który miał na celu zaszokować Cesarza, z pewnością wystawi na próbę waszą logikę i percepcję.

Wraz z biegiem historii wielu rzemieślników i artystów używało różnorodnych technik do tworzenia iluzji w obrazach, rzeźbach czy innych dziełach. Tym sposobem twórcy wprawiali odbiorcę w zdumienie i zachwyt oraz budowali swoją reputację, torując sobie drogę do sławy w Europie i całym „Starym Świecie”.

Wiele sławnych technik stworzono w epoce Odrodzenia. W tych czasach artyści używali iluzji do prezentowania motywów, idei czy nawet postaci, które były zakazane, a niekiedy skierowane wyłącznie dla niektórych odbiorców. Część wystawy poświęcona tej epoce z pewnością dostarczy wam świetnej zabawy.

Zróżnicowane historyczne iluzje stanowią część naszej wystawy w Krakil – Muzeum iluzji w Krakowie. Zachęcamy do poznania różnych typów iluzji, które prezentujemy w naszym muzeum – optycznych, specjalnych oraz fizycznych.

Bilety są możliwe do nabycia Internetowo, muzeum jest otwarte codziennie w godzinach 10:00 – 19:00.